31. sezona
Število golov na tekmo: 2.54
Na 180 tekmah smo letos videli 457 golov oziroma 2.54 gola na tekmo. V zgodovini slovenske lige je to relativno podpovprečen dosežek. Zgolj v štirih sezonah je padlo v povprečju manj zadetkov in zgolj trikrat pod 2.50 gola/tekmo. Kar v štirih sezonah pa je padlo po več kot tri gole na tekmo, rekord ostaja iz sezone 1999/2000, ko je padlo kar 3,1 gola na tekmo.
Število enajstmetrovk: 39
V minuli sezoni je bil v Prvi ligi Telemach prvič vpeljan VAR. Jeseni je bila nova tehnologija uporabljena sprva po dve tekmi na krog, spomladi pa na vseh petih v posameznem krogu. Izplen, ko gre za najstrožje kazni? Enajstmetrovk je bilo približno toliko kot lani (40) oziroma celo ena manj.
Število rumenih in rdečih kartonov: 723 in 31
Vpeljava VAR tehnologije je presojala tudi (naj)težje prekrške in to se je poznalo delno pri kartonih. Rumenih je bilo namreč v letošnji sezoni (723) krepko manj kot v lanski (807). Po drugi strani je bilo rdečih letos (31) malenkost več kot lani (29), a krepko manj kot predlani (46). Največ kartonov je po uradni statistiki prejel Ivan Borna Jelić Balta, robustni vezist Kopra: 11 rumenih in dva rdeča, sledita Jan Gorenc iz Mure (10 rumenih, 1 rdeči) ter David Zec iz Celja (8 rumenih, 2 rdeča). Po dvakrat sta bila direktno izključena še Tomislav Tomić (Celje) in Senijad Ibričić (Domžale).
Klubi
Najvišji (pre)skok od lani: 7 mest – Koper
Že res, da so tudi pred prejšnjo sezono, ko so se vrnili med prvoligaše, imeli v Kopru velike ambicije. Toda besede niso meso postale, še zlasti ne, ko so se kanarčki čisto na koncu po tekmi v Celju znašli celo na devetem mestu. Nato so resda prvo tekmo dodatnih kvalifikacij pri Krki dobili z 0:2, a kaj, ko so Novomeščani vodili na Bonifiki že z 0:3. Zadela sta Juffo in Jelić Balta, veselje je bilo nepopisno, četudi na povsem drugem koncu lestvice. No, letos je Kopru uspel ultimativni preskok. Krog pred koncem so bili še vedno vodilni, Mariboru dihali za vrat in poskrbeli, da je bil prvak neznan še tretjo sezono zapored vse do zadnjega kroga.
Število vodilnih klubov: 4 – Maribor, Koper, Olimpija, Tabor
Štirje klubi so letos vodili na prvenstveni lestvici. V prvem krogu je Tabor šokiral vse z visoko zmago pri prvakinji Muri (0:3) in splezal na vrh, kar jim je, mimogrede, uspelo že lani v 8. krogu. Nato je vodstvo za krog prevzel Maribor, a ga moral po porazu na derbiju predati Olimpiji, ki pa je tudi vodila zgolj en krog. Sledile so takšne in drugačne serije, Maribor je po konstantnem vodstvu Kopa premizil kot jesenski prvak, vodstvo pa izpustil tik pred koncem. Tako sta vrh najdlje držala Koper (18 krogov) in prvak Maribor (16). Povrhu je Maribor najboljši domačin sezone (18 tekem, 38 točk), Koper pa najboljša gostujoča ekipa (18 tekem, 37 točk).
Najboljša napada: 57 golov – Maribor, Mura
Če sta bila lani točkovno poravnana na koncu, ko je naslov zaradi boljšega izkupička medsebojnih srečanj odšel v Mursko Soboto, sta se Maribor in Mura letos znašla na vrhu kot najboljša napada lige. Pogojno najboljša. Zakaj pogojno? Vijoličasti so le enkrat ob prejšnjih petnajstih naslovov zabili manj golov (56, 2002/03), le enkrat pa prejeli več golov kot letos (44, 2008/09) kot prvaki (37). Ampak v uteho je Mariborčanom lahko vsaj to: Mura je lani zabila še manj golov za naslov (50). Pri vijoličastih je bilo kar 17 različnih strelcev, kar je tudi število zadetkov prvega strelca Ognjena Mudrinskega, za Muro je pa zabil zgolj en nogometaš manj.
Najboljša obramba: 33 golov – Bravo
Morda je pa Dejan Grabić, trener Brava, celo iznašel neke vrste jokerja za ligo. Kot da je vse skupaj skrbno naštudiral, kako naciljati sredino lestvice. Bravo je najbrž najbolj poravnana ekipa v zgodovini. Ne le, da so bili v prvi sezoni šesti, zdaj pa še drugič zapored peti. Njihova gol razlika letos je bila na koncu povsem poravnana: 33:33. Kar ni slučaj, Bravo ima v prvi ligi na 108 tekmah zdaj 36 zmag, 35 remijev, 37 porazov in gol razliko 122:125. Ni kaj, četudi obramba Šiškarjev menjava tudi vratarje in branilce, so trdno zacementirani. Je pa res, da je Mura lani prejela le 26 zadetkov kot prvak, rekord pa bo še dolgo držala Olimpija pod Igorjem Bišćanom, ki je v sezoni 2017/18 prejela le 17 golov v 36 krogih.
Dosežki na tekmah
Najvišji zmagi: 6:0 (Olimpija), 0:6 (Celje).
Letos sta se kar dve tekmi končali s šestimi goli v mreži enega tekmeca. In v obeh je bil udeležen – Aluminij. In obakrat »pokasiral« šestico. Najprej v 25. krogu v Stožicah, ko je Olimpija slavila s 6:0 in poskrbela, da je Oskar Drobne zapustil klop »šumarov«, a tudi naslednik Robert Pevnik je naletel na črn dan v 32. krogu, povrhu doma, ko je po pokalu ranjeno Celje kar v Kidričevem slavilo z 0:6.
Tekme z največ zadetki : 4:2, 2:4, 3:3...
Poleg omenjenih porazov Aluminija se je še kar petkrat zgodilo, da je v minuli sezoni na eni tekmi padlo po šest zadetkov. Koper je v 4. krogu ugnal Domžale s 4:2, že v naslednjem je z enakim rezultatom Mura doma ugnala Radomlje, edina gostujoča zmaga s šestimi goli in obrnjemim 2:4 pa je uspela Celju, ko je odmevno v 27. krogu slavilo pri Olimpiji. Tudi na tekmah prvakov Mariborčanov je padlo po šest golov, kar dvakrat, toda obakrat z remijem 3:3 – proti Domžalam (11. krog) in Aluminiju (25. krog). Zadnja tekma s šestimi goli pa je bila v predzadnjem, 35. krogu, ko je NŠ Mura že vohala prvo zmago v Stožicah pri Olimpiji, a se morala zadovoljiti s 3:3.
Posamezniki
Najboljši strelec: Ognjen Mudrinski (Maribor).
Ko je zabil na Fazaneriji v mrežo Mure, je izpolnil paket. Kateri, kakšen paket? Zabil je še devetemu tekmecu v ligi. Ja, prav vsem. Nenavadno, saj je začel po poznem prihodu v Ljudski vrt šele v 7. krogu, je štiri tekme odigral le proti Muri. Kar štiri gole je zabil največjemu tekmecu vijoličastih v tej sezoni Kopru, tri Domžalam, po dva Taboru in Celju, vsem ostalim pa po enega. Še to: le v dresu Čukaričkega (18, 2018/19) je Mudrinski v eni prvenstveni sezoni zabil več kot 17 golov.
Najboljša podajalca: 7 - Mitja Lotrič (Mura), Matic Vrbanec (Celje)
Za najboljšega podajalca je letos zadostovalo zgolj sedem podaj. Dolgo je kazalo, da kljub nerednemu igranju nihče ne bo dohitel Mitje Lotriča iz Mure, ki je vse podaje nabral v jesenskem delu, ko je zbral po eno podajo na treh tekmah zapored (Radomlje, Olimpija, Maribor). Spomladi je zbral podajo le še v 28. krogu, ko je podal v zmagi proti Taboru. Prav takrat se je začelo odpirati Maticu Vrbancu, ki je že v dresu Aluminija imel sezoni s po desetimi (2016/17) in devetimi (2019/20) asistencami. Letos je kazalo, da čez tri, štiri ne bo šlo, potem pa je prišla nora tekma v Kidričevem. Ja, že rezultat 0:6 je bil zgovoren, ampak zakril je podatek, da je Vrbanec podal kar za tri gole! Hat-trick posebne vrste!
Največ minut: 3.121 - Jan Koprivec (Tabor)
V slovenski ligi je igralcu na voljo 3.240 minut. Ni malo takih, ki pridejo popolni minutaži zelo, zelo, zelo blizu. Najpogosteje kakopak vratarji in letos se najbolj približal Jan Koprivec v golu Tabor Sežane. Šele v zadnjem krogu je trener Dušan Kosić, ko je Tabor že vedel, da bo deveti in da ga čakajo dodatne kvalifikacije s Triglavom, proti Aluminiju dal minute kar dvema rezervnima vratarjema. Koprivec je tako nabral 35 nastopov, kar je letos uspelo še četverici, a med temi zgolj enemu vratarju: Ajdinu Mulaliću v Domžalah, ki je Koprivcu prišel najbližje (3.095). Sicer pa sta 3.000 minut presegla še Mitja Križan, branilec Brava (3.060), in Luka Guček, branilec Radomelj (3.034), medtem ko je najboljši mladi nogometaš sezone Tomi Horvat, vezist Mure, manjkal prav tako le na eni tekmi, ampak zbral krepko manj minut (2.654).
Serije
Največ zaporednih zmag: 7 - Koper
Sedem zaporednih zmag ni skromen dosežek, se pa vidi, da rekorda Olimpije in Domžal in dvanajst zaporednih zmag najbrž še lep čas ne bo ogrožen. Koper je sedem zmag nanizal zgodaj v prvenstvu: od 2. do 8. kroga, ko sta v paketu padla tudi Maribor in Olimpija. Na drugem koncu te lestvice z največ zaporednimi porazi sta prav tako s po sedmimi Radomlje (od 4. do 10. kroga) in Tabor (od 13. do 19. kroga).
Največ tekem brez poraza: 10 – Koper
Še en niz, ki pripada kanarčkom, vendar je ta bolj kisel. Finiš prvenstva, o porazu dooolgo ne duha ne sluha. Še ko so v 33. krogu prišli v Ljudski vrt in odšli domov s točko (1:1), je niz živel. Še bolj, ko je Maribor nato klecnil pri Bravu. A kaj, ko je prišla tudi tekma Kopra z Radomljami, ki so prekinile niz ter ponudile Mariboru možnost za naslov.
Največ tekem brez zmage: 18 – Aluminij
Ko je 27. novembra v 18. krogu Aluminij slavil doma proti Tabor Sežani (3:2), smo bili točno na polovici prvenstva. In malokdo bi tedaj rekel, da bo to četrta in zadnja zmaga »šumarov« v šesti zaporedni, skupaj sedmi prvoligaški sezoni. Pa je bila. Nekoč bo pozabljeno, da so spomladi denimo v zgolj štirih dneh vodili še do 93. (Maribor, 3:3) in 96. minute (Tabor, 1:1) ter vodili na kar šestih tekmah v finišu prvenstva, a zmage niso več dočakali.
Največ tekem brez neodločenega: 13 – Maribor
V Ljudskem vrtu se je tudi na novinarskih konferencah zgodilo, da je trener vijoličastih, pa ne zgolj Radovan Karanović, ki je ekipo popeljal do naslova, dobil vprašanje, zakaj Maribor tako redko remizira. Ker najbrž te možnosti niti nima. Letos Maribor ni remiziral od 13. do 26. kroga. V tem času je prezimil na vrhu kot jesenski prvak in izgubil le dvakrat (Mura, Olimpija). Prvi remi je prišel šele na norem gostovanju pri Aluminiju (3:3).
Navijači, obisk
Najbolje obiskana tekma: 9.999 – Ljudski vrt: Maribor – Aluminij
Katera druga pa? Marcosu Tavaresu na čast se je uradno zbralo 9.999 gledalcev. Vstopnice so bile po 9 evrov, torej skladno s številko, ki je po njem ne bo nosil nihče več v Ljudskem vrtu, kjer obnovljena zahodna tribuna na obodu zdaj nosi ime po njem. Maribor je resda zaostajal proti borbenemu Aluminiju, ki se je teoretično še boril za obstanek. Ampak sledil je skoraj obvezen preobrat, za povrh pa sta si kar dva Tavaresa, oče in sin, podajal žogo. Med veličastnim ognjemetom.
Najvišji povprečni obisk doma: 3.108 – Ljudski vrt, Maribor
Tudi letošnja sezona, resda ne tak kot lanska, kaj šele predlanska, bo lahko označena za pandemično. Obisk je bil vmes namreč tudi omejen. Tako je najvišji povprečni obisk skoraj tradicionalno zbral Maribor, ki mu je ta naslov v minulem desetletju oziroma po odprtju Stožic vzela Olimpija zgolj enkrat – v šampionski sezoni 2017/18, ko so v povprečju (3.550 gledalcev/tekmo) za las ugnali Maribor (3.509 gledalcev). Letos je bilo povprečje v Ljudskem vrtu 3.108 gledalcev na tekmo, kar je izdatno pred Fazanerijo (1.893) in Koprom (1.156). Ljudski vrt je obiskalo 54.949 gledalcev, pri čemer so vijoličasti dve tekmi odigrali pred praznimi tribunami.