“Top 11”: Že dooolgo ni nihče ubranil naslova | Novice | Navijaška cona

Kaj bosta prinesli dve ključni novosti? Bogaboječi nizi. Kako obstati v ligi? Prvi del trojnega paketa ultimativnih 33. razlogov za 33. sezono Prve lige Telemach.

“Top 11”: Že dooolgo ni nihče ubranil naslova
Kaj bosta prinesli dve ključni novosti? Bogaboječi nizi. Kako obstati v ligi? Prvi del trojnega paketa ultimativnih 33. razlogov za 33. sezono Prve lige Telemach.

Iiiiiiiin gremoooo! Še čisto malo in začela se bo 33. sezona Prve lige Telemach. Taka, specifična cifra, ni? In če smo pri cifrah. Deset klubov. Šestintrideset krogov. Sto osemdeset tekem. In ena lovorika. In, kdo ve, mogoče pa res spet 457 golov? Pa ni to vse. Še zdaleč ne. Tu je borba za Evropo. In obstanek. In vse vmes. Od 22. julija 2023 do 18. maja 2024.

Glavna sprememba? U, kar nekaj jih bo, vsekakor pa predpisane spremembe pri obvezni uvrstitvi domačih in doma vzgojenih fantov v kader. Ampak to še zdaleč ni vse. Bo Olimpija prva po Mariboru 2015 uspela ubraniti naslov? Kako bo širša štajerska regija na ogled postavila kar štiri klube in se zoperstavila osrednjeslovenski četverici? Bo Koper vrnil udarec in rešil primorsko čast? Kaj ima o tem povedati Mura? Koliko golov bo imel prvi strelec – in kdo, za vraga, bo to? Kje bodo infrastrukturne spremembe, kako zmagati v Navijaški ligi in kdaj se bo Mitja naslednjič nenapovedano prikazal v Podaljšku?

 

1. Že doooolgo ni nihče ubranil naslova

V bistvu vse od leta 2015! Je res že ... osem let? Ja, res. Po Mariboru v sezoni 2014/15 so bili prvaki Olimpija, Maribor, Olimpija, Maribor, Celje, Mura, Maribor in Olimpija. In za povrh se je kar štirikrat v zadnjih šestih sezonah na prvaka čakalo – vse do zadnjega kroga!

No, lani smo prvaka obratno s trendom let dobili celo že v aprilu (in na derbiju!), ko je Olimpija vnovčila res izjemno jesen, ampak tudi njej je potem precej zmanjkalo do točkovnega rekorda. Kar samo kaže na to, da v Prvi ligi Telemach nič ni samoumevno. Mogoče še najmanj prav prvak.


 

2. Branilka naslova je že v (vsako)poletni akciji!

Skoraj ni poletja, ko pri Olimpiji ne bi bilo pestro. Že lani, ko je prišel Albert Riera, je bilo sila nepredvidljivo. In res! Le da marsikdo ni pričakoval, da bodo zmaji zmagali na prvih osmih tekmah, gladko postali jesenski prvaki in kljub zapletom spomladi nato varno osvojili naslov prvaka. In še pokalnega za povrh.

Ampak Riera je, kot se je dalj časa napovedovalo, nato odšel. Približno tako, kot je prišel. Karizmatično in nepredvidljivo. Zamenjal ga je Joao Henriques, ki se je že predstavil na prvi tekmi, ko je Olimpija ugnala Valmiero v 1. krogu kvalifikacij za ligo prvakov (2:1). Ni več Maria Kvesića, prav tako ne Anesa Krdžalića, so pa (zaenkrat) ostali Matevž Vidovšek, Timi Max Elšnik, Svit Sešlar... Olimpija je bila na prvi tekmi videti bolj kompaktna in manj dinamična, ampak kje je še konec sezone! In Olimpija ima tudi plejado okrepitev. Želite vse? Izvolite: Raul Alexander Florucz (Lokomotiva Zagreb/HRV), Ahmet Muhamedbegović (Dunajska Streda/SVK), Saar Fadida (Hapoel Hadera/IZR), Nemanja Motika (Crvena zvezda/SRB), Jorge Silva (Pacos Fereira/POR) in Pedro Lucas (Mafra/POR). Na prvi tekmi sta dva začela (Muhamedbegović in Silva), trije pa vstopili. Olimpija bo branjenje naslova začela v Kopru.

 

3. Par glavnih tekmecev? Štajerca!

Nemogoče je napovedovati vnaprej, kdo bo res do konca v bitki za naslov. Pa ne samo zato, ker pri nas »vsak lahko premaga vsakogar«, kar sicer ne drži vedno, saj nekateri doooolgo čakajo na ugodne rezultate. So pokri zmag, ki bi vas presenetili. Recimo Olimpija proti Kopru lani. Ali Maribor proti Celju predlani. In ko smo že pri štajerskem derbiju in paru: prav Celje in Maribor se ponujata kot glavna zasledovalca. Tudi zato, ker sta bila lani drugi oziroma tretji in Olimpiji nikakor nista dovolila, da bi šla do kakšnih zaporednih (Celje) ali točkovnih (Maribor) rekordov.

Za Celje je glavna vest večinoma ta, da je kader povečini isti, čeprav so se lani dolgo lovili s trenerjem Romanom Pilipčukom. Ostaja zaenkrat Aljoša Matko, prišel je Vid Koderman iz Kopra. In Maribor? Že res, da je odšel Žan Vipotnik, toda prišel je tudi Hilal Soudani. Pa Xhuliano Skuka. Pa vrnil se je Blaž Vrhovec. Tu je poslej tudi Mark Strajnar. In Marko Kolar. Pa Itsuki Urata. Ja, športni direktor Marko Šuler je imel res pestro poletje.

So pa tu tudi Domžale, ki so iz ozadja z mlado ekipo čisto na koncu prišle vse do Evrope, kar kaže, da je Simon Rožman spet našel očitno pravo kemijo. In Mura še tudi ni pozabila, da je že osvojila naslov. Nekje globoko to vedo tudi najbrž v Kopru.


 

4. Nauki bitke za obstanek? Pazi(te) na pomlad!

Bilo je zgodaj spomladi, ko se je nakazovalo, da bi utegnili imeti celo četveroboj za obstanek. In spet smo videli »bipolarne« Radomlje. Po zadnjem jesenskem krogu so imele Radomlje tako kot Gorica 13 točk. Zadnji Tabor jih je imel 12. Bravo je imel varnih 22. Ampak potem je prišla pomlad in čeprav sta tedaj dva kroga manj – tako bo tudi letos – je nauk za letos jasen. Znova. Spomladi marsikaj cveti in marsikaj se lahko nadoknadi. Vmes je kazalo, da bi utegnil Bravo pasti v jamo, kjer sta tavala Gorica in Tabor. Pa ni, Martin Kramarić je povlekel voz in ni čudno, da je odšel – potem ko je k Muri odšel že Dejan Grabić in z njim po finalu pokala 2022 upi, da bi Bravo kukal k Evropi.

Če že, so se prej klubi v bitki za obstanek lahko zanesli zlasti na domačo formo. Kajti če te ni ... Rogaška in Aluminij sta lani dobila vsak po eno medsebojno tekmo, bila sta blizu v 2. SNL in se zamenjala tudi tik pred koncem, a so Haložani potem vendarle šli nazaj na vrh. Na prvo žogo in glede na poletje pa utegne biti za Bravo najtežje doslej, če si želijo priboriti še sedmo zaporedno prvoligaško sezono. In nauk od lani? Tudi dodatne kvalifikacije niso dovolj. Vprašajte Gorico.

 

5. Ključna novost #1: En slovenski »mladinec« od prve minute

En mladi Slovenec in obvezno takoj prve minute! Takšno je prvo od dveh novih pravil v sezoni 2023/24, kjer bo moral vsak klub v 1. SNL v začetno enajsterico vključiti vsaj enega igralca, ki ima pravico nastopa za slovensko reprezentanco do 21 let.

Zakaj? Strokovna služba NZS in delovna skupina pod vodstvom Martina Koželja in Mirana Pavlina je pripravila analizo vključevanja mladih in doma vzgojenih igralcev od 1. do 15 kroga v Prvi ligi Telemach in 1. do 14. kroga 2. SNL, v kateri je ugotovila, da je v letošnji sezoni s povprečjem 11,4 vseh 10 prvoligašev izpolnjevalo pogoj doma vzgojenih igralcev, medtem ko je v 2. SNL s povprečjem 13,3 pogoj doma vzgojenih igralcev izpolnilo 12 od 16-ih klubov. 58 % igralcev, ki so nastopili na tekmah v 1. SNL izpolnjuje pogoj doma vzgojenih igralcev, v drugi ligi pa je skupen odstotek takšnih igralcev 70 %.

 

6. Ključna novost #2: v kadru 8 doma vzgojenih fantov

Ekipo za tekmo Prve lige Telemach bo moralo sestavljati osem doma vzgojenih igralcev, ki bodo na dan tekme izpolnjevali pogoj o doma vzgojenih igralcih. Vprašanje, ki se potem takoj postavlja in ponavlja: kdo je doma vzgojen igralec?

Doma vzgojeni igralec je igralec, ki je bil med 15. letom starosti ali v začetku sezone, v kateri je dopolnil 15. let in 21. letom starosti ali pred koncem sezone, v kateri je dopolnil 21 let in ne glede na njegovo državljanstvo ali starost, v svojem trenutnem klubu (t. i. »club-trained« igralec) ali drugem slovenskem klubu (t. i. »association-trained« igralec) neprekinjeno ali prekinjeno registriran za obdobje najmanj treh tekmovalnih sezon, oziroma 36. mesecev.

 

7. Večje klopi za? Ducat rezervistov!

Ko so v Domžalah in Muri premikali klopi za rezerviste čez stadion in strokovni štab, so očitno dobro vedeli, zakaj so postavili večje. Odslej bo namreč na klopi za rezervne igralce lahko vpisanih tudi 12 igralcev, kar bo ob leta 2020 uvedenih petih menjavah najbrž tudi imelo svojevrsten učinek. Ugibamo, da sploh globoko v drugem polčasu. In še bolj ob natrpanem urniku.

 

8. Bogaboječi nizi: primer Radomlje

Najprej spet tista, ki nam je izbočila oči. In možgane. Aluminij na osmih (!) tekmah na svojem igrišču v Kidričevem še nikdar ni premagal Kopra. Nak, ni. Šest remijev in dve zmagi kanarčkov. Zato komaj čakamo na 3. krog, ko bo Koper devetič prišel k Aluminiju. Če kaj, pa smo lani videli kar nekaj nizov, ki so dišali po rekordih: Radomlje so najprej zabeležile kar 19 tekem brez zmage, potem pa 11 tekem brez poraza. Pa razumi! Zavoljo poznega »medmundialskega« razporeda smo decembra videli tudi ekstremno visoka rezultata (Maribor – Radomlje 7:0, Tabor – Olimpija 0:8).


 

9. Išče se... Spet strelec z 20+ goli!

Po svoje nas je kar malo strah. No, bolj trema. Kdo bo prvi strelec nove sezone? In, še bolj, koliko zadetkov bo nabral? Lani nas je Žan Vipotnik z izjemnim tempom, ki ga je iz pozne jeseni v dresu Maribora prenesel na zgodnjo pomlad (ter sebe v reprezentanco, kjer je debitiral z golom v Kazahstanu, nato pa še opravil prestop v Bordeaux), hkrati navdušil in spomnil. Da sta nazadnje Ante Vukušić (Olimpija, 26) in Dario Vizinger (Celje, 23) v sezoni 2019/20 zabila več kot 20 golov. Toliko, kot jih je Vipotnik. Pred njimi je to nazadnje uspelo Daretu Vršiču (Olimpija, 22) in Nusmirju Fajiću (Mura, 20) zdaj že v res oddaljeni sezoni 2011/12. Skrbi pa nas še zato, ker ni odšel le Vipotnik. Ne bo več Mirlinda Dakuja (Mura, 19), Martina Kramarića (Bravo, 12), Maria Kvesića (Olimpija, 12), Esterja Soklerja (Radomlje, 10). Sta pa nazaj Nardin Mulahusejnović, ki je že bil prvi strelec prav v Kopru, ter Amadej Maroša v dresu Mure.

 

10. Ko smo že pri golih: oh, to povprečje

Na koncu smo gledali res debelo. Ampak reeees debelo. Pa kako je to možno? Da je padlo 457 golov. Ja, točno 457 golov. Če bi ciljali, ne bi zadeli. Ni variante. V sezoni 2022/23 Prve lige Telemach je namreč padlo 457 golov. Številka, ki dobi pravi kontekst, ko povemo, da je enako število padlo tudi v predlanski sezoni. Kalibrirani na 457, torej?

Je pa to komaj 2,54 gola na tekmo, kar pomeni, da smo manj golov videli le v treh sezonah (2,53 v 2014/15, 244 v 2015/16 in 2,34 v 2020/21). Čas je, da pade več golov. Ali pa, da bo vsaj tudi pomlad takšna, kot je bila jesen!


 

11. Klub 300? Le še Matjaž Rozman! Čas je za nove »legende«?

Klub 300 se je po koncu sezone zmanjšal. Rok Kronaveter (nazadnje Maribor, 335 tekem) in Matej Podlogar (nazadnje Domžale, 322) sta zapustila slovenske prvoligaške zelenice. Kronaveter, ki je na koncu na večni lestvici strelcev na petem mestu ujel celo Milana Osterca s 106 goli (!), v tretjo avstrijsko ligo, Podlogar pa bo, kot so posrečeno zrimali v Domžalah, zdaj »Logi v novi vlogi«.

Iz Kluba 300 je tako aktiven le še Matjaž Rozman (Celje, 317), ki pa je po prihodu Matka Obradovića med grofe branil manj. Ker je s kariero končal Matija Kavčič (Gorica, 271), sta zdaj v ospredju pred začetkom sezone iz Kluba 250 le Žiga Kous (Mura, 261) in Tilen Klemenčič (Domžale, 259). Med 200 in 250 je kar nekaj igralcev, a dejstvo je, da bo prostora za »nove legende« več. In da toliko bolj izstopa Mitja Viler, ki je s 411. nastopi zmogel vse do petega mesta v 18. sezonah, kamor sta se v zadnjem desetletju na vrh uvrstila le še Sebastjan Gobec (488) in Marcos Tavares (436).


EKSKLUZIVNO
2 dni nazaj
Zima 2025: k(d)aj se bo zgodilo?
»Spomladanski« del se še nikdar ni začel tako zgodaj. Očitno že na zadnji januarski dan. Kdaj se bodo ekipe zbrale, od kdaj do...
LEGENDARNO
3 dni nazaj
Abrahamovci v 2025 bodo Osterc, Knavs, Drobne...
Gol, vreden takega nadimka in tistega mundiala. Branilska suverenost, vredna mita. Trener, ki je nekdaj strašil na drugi polovici...