Dva iz enajstmetrovke, pa še dva za povrh. In lahko bi zabil še petega. »Že hat-trick je za vsakega nekaj posebnega, ko pa daš štiri,« je povedal Oliver Bogatinov, trener Kopra, po tekmi, ko je Koper ugnal Domžale (4:0). »So bili tudi že hat-tricki v moji karieri, ampak štirih golov pa še nisem zabil,« je po tekmi takoj odgovoril Deni Jurić, 27-letni napadalec Kopra. Rojen je v Avstraliji, a večino kariere je preigral na Hrvaškem, postal tudi član Dinama, kjer je dobil priložnost, vendar se je dokazoval na posojah, v Sloveniji pa se je predstavil v 2018/19 v Triglavu.
Še bolj kot to, da so zadnje Domžale padle s 4:0, je Jurić po dolgem času spomnil na rekordne strelske dosežke. Štirje goli na eni tekmi ni rekord, pet golov ostaja zapisano Zoranu Ubaviču (Olimpija 1991/92) in Štefanu Škaperju (Beltinci 1994/95). Štirje goli pa ... Še zdaleč ni tako pogosto. Zdi se, da vedno manj. Zdi? Ne, dejansko je zelo, zelo redko.
Jurić bi kaj kmalu ulovil zgodovino
Ironično je, da je imel Jurić morda najlepšo priložnost prav iz igre pri 1:0, ko pa mu je Ajdin Mulalić strel ubranil. Če bi zabil pet golov, bi šel res tja, kamor že 30 let ni šel nihče.
Ubavić je kot prvi pet golov zabil v predzadnjem krogu krstne 1991/92 za Bežigradom proti Jadran Dekanom v še vedno tudi rekordni zmagi v zgodovini lige (12:0) in si v finišu ob še danes legendarno kolektivni pomoči soigralcev prav na tisti tekmi izdatno priboril tudi titulo naj strelca (29 golov) v borbi z Igorjem Pozničem (Maribor, 27 golov). Štefan Škaper pa je v zadnjem krogu sezone 1994/95 proti Kočevju ob zmagi z 8:0 in petih golih zadel še vratnico in seveda postal kralj strelcev. Še drugič. Pri čemer Ubaviću nikdar ni uspelo zabiti več kot hat-trick (še vedno pa jih je zbral kar sedem), medtem ko je Škaper v svoji prvi sezoni kot kralj strelcev po štiri gole v 1993/94 nasul Svobodi (6:0) in Primorju (7:1).
Z osmimi hat-tricki je Škaper tudi rekorder, ko gre za hat-tricke, po sedem jih ima ob Ubaviću še Kliton Bozgo. Marcos Tavares, s 159 goli rekorder lige, je zabil pet hat-trickov, kar je uspelo še Milanu Ostercu, Ismetu Ekmečiću in Milošu Breznikarju. Le Breznikar med naštetimi »hat-trickovci« nikdar ni bil najboljši strelec, kot tudi ni bil nikdar Oskar Drobne, ki je edini s šestimi hat-tricki v zgodovini 1. SNL.
Štirica pride v petkah
Tekme, kjer je igralec zabil po štiri gole, so z leti v Prvi ligi Telemach očitno vse bolj redke. Deni Jurić je šele deveti v zadnjih malo več kot dvajsetih letih. Nazadnje je Ante Vukušić zabil štiri gole v 32. krogu dolge koronske sezone 2019/20, ko je Olimpija s 5:0 v Stožicah poteptala nemočni Rudar. Vukušić je nasploh izstopal, saj je zabil 26 golov v sicer neuspešni borbi Olimpije za naslov, a je tretji najboljši izplen sploh, ko gre za dosežek naj strelca v sezoni.
Pred Vukušićem je spet bilo dolgo, petletno čakanje. Andraž Šporar je v sezoni 2015/16 zabil vse štiri gole na jesenskem gostovanju v Celju, kjer je do onemoglosti »motal« Jureta Travnerja. Šporar je v tisti sezoni pozimi odšel nato v Basel, a si je 17 goli vseeno delil naslov naj strelca skupaj s soigralcem Rokom Kronavetrom in Jean-Philippeom Mendyjem iz Maribora. Ko se čas vrti nazaj, očitno prihajajo štirice v »petkah«. Kajti štirica pred Šporarjem je uspela Milanu Ostercu v 2010/11 v bizarni tekmi 17. kroga, kjer je Koper kot branilec svojega edinega naslova proti Celju povedel s 3:0, polčas se je končal s 4:3, končalo pa s kar 7:3. Osterc, ki je v 2009/10 sicer bil kralj strelcev, ni zabil hat-tricka.
Kronaveter za Dravo v Črnomlju postavil rekord rekordov
Zakaj pravilo »petic«? Tudi pred tem je bil poker v 2006/07, ko se je Nikola Nikezić v zmagi prvakinje Gorice nad sicer drugimi Domžalami (6:1) v 30. krogu poigral s štirimi goli, pri čemer je sezono začel prav v Domžalah, kjer je odigral eno tekmo, sezono pa končal kot kralj strelcev.
Le sezona 2005/06 je v zadnjih 20 letih postregla z dvema pokroma. Kar bizarnima. V 5. krogu je Dražen Žeželj, ki je bil sicer kralj strelcev v 2003/04, ko je igral za Ljubljano in Primorje, nasul štiri gole za Primorje ob zmagi nad Rudarjem (6:1). No, v 30. krogu 2005/06 pa je mladi Rok Kronaveter za ptujsko Dravo v Črnomlju pri Beli krajini, ki se je obdržala v ligi, »naštepal« svoje štiri gole od 30. do 54. minute izdatno v sodelovanju z Vitkorjem Trenevskim, ko je Dravo vodil Miljko Djurovski. Kronaveter je v zadnjih 20 letih rekorder med štiricami, ko gre za minute, ki jih je potreboval od prvega do četrtega gola. In prvi, ki mu je to uspelo na gostovanju, kar je doslej ponovil le še Šporar.
Izjema: Matej Rebol za Dravograd
Če pred tem poker Mirana Burgića ob gladki zmagi Gorice proti Zagorju (6:0) v 20. krogu sezone 2004/05 ni tako izstopal, saj je bila Gorica suvereno na koncu spet prvak, je toliko bolj nenavaden dosežek Mateja Rebola v 27. krogu sezone 2002/03, ko je zabil vse štiri gole ob zmagi Dravograda nad Gorico (4:1). Že res, da so bile vrtnice tedaj res šibke in komaj osme, da jih je prav Dravograd prehitel na sedmem mestu, pa vendar. Kaznoval je napake še tako izkušenih, kot je bil Miran Srebrnič, trener Mihajlo Petrovič pa je prav poudaril: »Rebol se je zares izkazal!« Ne le izkazal, Rebol je edini, ki je zabil štiri gole za ekipo, ki je na koncu končala v spodnji polovici lestvice.
Rebol je bil, kolikor smo izbrskali, tudi prvi v novem tisočletju s štirimi goli na eni tekmi. Pred tem je to uspelo nazadnje Klitonu Bozgu, s 109 goli na 207 tekmah tretjemu najboljšemu strelcu vseh časov, ko je zabil štiri gole v sezoni 1999/2000 na tekmi Maribora z Beltinci (5:1). Vijoličasti so igrali v ligi prvakov, osvojili dvojno krono, Bozgo pa prvega od dveh naslovov za naj strelca. Pred njim se je v rekordnem krogu, ko je padlo kar 28 golov v sezoni 1996/97, vpisal obetavni Andrej Kvas, ko je proti Kopru zabil vse štiri gole (4:1).
Spomin na sezono prej, 1995/96, rekordno za pokre, ko je kar trojica zabila po štiri gole! Bozgo je prvič zabil štiri gole za Olimpijo ob zmagi z 10:0 nad Izolo, tako da je edini, ki je zabil poker za dva različna kluba, Dinko Vrabac je štiri gole za Primorje vpisal prav tako proti Izoli, ki je šla iz lige z rekordi, tako da je tudi Faik Kamberović zabil štiri gole proti Izolanom ob drugi najvišji zmagi v zgodovini lige, ko je Publikum zmagal s kar 11:0.
Po dva pokra sta v 1994/95 vpisala neuničljivi Edmond Dosti v ljubljanski kanonadi nad Vevčami (7:1) ter Zlatko Herceg ob huronskem sprehodu Beltincev čez obnemogli Jadran (9:0). Sašo Udović je postal kralj strelcev v 1992/93 tudi na račun tekme med Slovanom in Beltinci, ko mu je nasproti na Kodeljevem stal Štefan Škaper, ki se ni vpisal med strelce. A tedaj je iz 1993/94 Škaper že imel na svojem računu dva pokra, v 1994/95 pa vpisal tisto »petko«. V krstni sezoni pa sta po štiri gole vpisala »tempaš« Miloš Breznikar, ki je v majici Gorici pomendral Jadran v najbolj zagnanem začetku nove sezone, ter Bojan Taneski, ki je že v prvem krogu zabil kar štiri gole, ko so Živila v Naklem povozila Rudar Trbovlje (7:1).