Oceniti 34. sezono Prve lige Telemach z eno besedo? Eeeeeem. No, bo kar ta. Eeeem. Jasno je, da je Olimpija imela izjemno poletje in drugo polovico leta z Victorjem Sanchezom. Celje je sledilo v Evropo z odmevno menjavo pod Albertom Riero, ne pa tudi na prvenstveni lestvici.
Bližje sta spreminjajoči se Maribor, ki se je razšel z Antejem Šimundžo in je novo vodstvo pripeljalo Boštjana Cesarja, in presenetljivo stabilni Koper, zraven tempo drži še poleti prvič evropski Bravo s študioznim Alešem Arnolom. Šokiralo je na najboljši možen naćin Primorje, sploh po skromnem začetku, Mura je imela vsaj toliko izzivov na igrišču kot ob njem, Radomlje se držijo pa solidno glede na res težko sezono Domžal ter negotovo Nafto.
Tako je ... Na kratko. In subjektivno. Potem pa so tu še nekatere številke, ki bodo gotovo še bolj(e) povzele prvo polovico sezone 2024/25. In vas, upamo, naphale z energijo za spomladanski del.
Menjali pri četverici: prvi odmevno Celjani
1 – Damir Krznar je Celje vodil le v uvodnem krogu ob zmagi nad Bravom (2:1). Vodil bi tudi grofe v 2. krogu proti Mariboru, a je bila tekma prestavljena, nato pa je bil prvi, ki je bil zamenjan. V prvem delu so trenerja zamenjali še v Domžalah (Erika Merdanovića je zamenjal Dejan Dončić), Muri (Antona Žlogarja je zamenjal Oskar Drobne) in v Mariboru (Anteja Šimundžo je zamenjal Boštjan Cesar).
2 – Uroš Korun (Radomlje) je edini, ki je bil dvakrat neposredno izključen z rdečim kartonom. Prvič v 3. krogu proti Domžalam že v 19. minuti, ko je s komolcem udaril Daniela Offenbacherja, drugič pa v Kopru v 40. minuti, ko je grobo štartal v Frana Tomeka. Dvakrat je moral predčasno z igrišča še Ahmed Sidibe (Koper), ki pa je obakrat videl parni rumeni karton.
3 – Primorje na prvih treh tekmah ne samo, da ni osvojilo niti točke, temveč ni zabilo niti enega gola, kar pa je daleč od rekorda, ko gre za štart v sezono. Ta v zgodovini lige znaša kar uvodnih šest tekem za Beltince in Slavijo Vevče. Sicer pa kako različni so lahko začetki in nadaljevanja: Mura je, denimo, dobila vse prve tri tekme, na koncu pa zaostaja za Primorjem.
Deni, dobrodošel v klubu poker!
4 – Deni Jurić je zabil kar štiri gole na eni tekmi, kar se ni zgodilo že doooolgo. Že štiri leta. Pa se zgodi res na vsake toliko. Vse štiri je stresel ob zmagi Kopra nad Domžalami (4:0). Enak najvišji rezultat je sicer doživela Mura bo zmagi nad Primorjem (4:0) in ob porazu pri Olimpiji (4:0), s 4:0 pa je Bravo odpravil Primorje (4:0). Največ golov je padlo na tekmah Nafta – Domžale (5:2), Koper – Primorje (3:4) in Celje – Mura (4:3)
5 – Cifra, ki nas je letos šokirala, je – pet. Celje ima po 2009/10, ko se je ime Olimpija vrnilo v 1. SNL, še vedno zgolj in samo pet domačih zmag proti Ljubljančanom. Še bolj nerodno je, da imajo kar dvakrat več, ja, deset zmag v Stožicah. Kako se je končalo na stadionu Z'Dežele letos, vemo. Dolgo 0:1 za goste, nato pa enajstmetrovka v zadnjih sekundah, ki pa jo je Aljoša Matko poslal visoko čez gol. Ni torej nenavadno, da so Celjani v Stožicah pred tem prišli do 2:2
6 – Olimpija je prejela doslej le šest zadetkov, kar je res neverjetna bera. Pri tem tempu bi celo lahko padel njihov lastni rekord iz 2017/18, ko so prejeli vsega 17 golov in na koncu za las postali prvaki. Največ golov so prejele Domžale – kar 40.
Nafta še edina brez zmage v gosteh
7 – Kandidati za kralja strelcev imajo za zdaj po sedem golov. Prvi je do sedmih prišel Semir Smajlagić (Primorje), nato Milan Tučić (Bravo), sledil je Raul Florucz (Olimpija), nato pa še na medsebojni tekmi Amadej Maroša (Mura) in Deni Jurić (Koper). Spomnimo, Aljoša Matko je lani končal z 18 goli na vrhu. Pri trenutnem tempu bi imel kralj strelcev 14 golov, kar se je, na srečo, zgodilo le enkrat (2020/21).
8 – Naša podrubrika Nikoli še iz rubrike Cifre kroga bo nestrpno čakala na 34. krog. Zakaj? Ker bo to že osma tekma, ko se bosta srečala Bravo in Radomlje, pri čemer Radomlje še vedno ne poznajo poraza, ko gostujejo pri (nekdanjih) Šiškarjh. Letos je bilo namreč v preloženi tekmi 16. kroga na koncu v Stožicah 0:0. Mlinarji pa na šestih tekmah poprej niso nikdar klonili v Šiški.
9 – Nafta je edina, ki po polovici sezone na gostovanjih še nima zmage. Še več, Lendavčani so vzeli eno samo točko, začuda pa iz najdaljšega gostovanja pri Primorju v Novi Gorici (1:1). Edini brez remija na gostovanjih je Koper, edina brez poraz pa Olimpija, ki je zbrala kar 21 točk. Doma je najboljši Maribor z 20 točkami.
Olimpija prvič klonila šele na enajsti tekmi
10 – Deset tekem je trajalo, da je Olimpija naposled na enajsti prvič letos klonila v prvensvu. Bilo je povrhu doma s Koprom (0:1). Kar je potem ostal tudi edini poraz vodilnih Ljubljančanov, ki so imeli dva kar konkretna izziva v pokalu (Domžale, Radomlje) in se seveda prebili v Evropo, kjer so prav tako do zadnjega kroga konferenčne lige doživeli vsega dva poraza, le enega doma (Cercle Brugge, 1:4).
11 – Najdaljši niz brez zmage pa ... Še traja. Nafta je nazadnje slavila 30. avgusta, ko je v 7. krogu s preobratom ugnala doma Domžale (5:2), kar je bila šele druga zmaga po tisti nad Radomljami (2:1), do konca jesenskega del pa nato ni več okusila slasti zmage. Še niz brez remija: Primorje je prvič vzelo po točko šele v 13. krogu, ko je točko domov odnesla prav – Nafta.
13 – Bruto je zdaj že 17 tekem, neto pa 13. Ja, 13 tekem je NŠ Mura odigrala v Stožicah pri Olimpiji, pa še vedno nima zmage. Še huje, v 7. krogu je bilo kar 4:0 za zmaje. Čakamo torej na 25. krog in naslednjo priložnost, je pa res, da je zadnja zmaga Mure za Bežigradom še iz časov »originalne« NK Mure.
Maroša in Petriško že s tremi 11m
20 – Doslej je bilo 20 uspešno izvedenih enajstmetrovk. Po tri sta zadela Amadej Maroša (Mura) in Petar Petriško (Koper). Tri je izvajal tudi Gašper Trdin (Bravo), ki je zadel dve na tekmi z Muro, a zgrešil proti Nafti.
31 – Kar 31 igralcev je zaigralo na prav vsaki tekmi v prvi polovici sezone. Kar osem igralcev je zbralo vseh 1.620 minut, pri čemer izstopa dejstvo, da je le polovica vratarjev (Matevž Vidovšek iz Olimpije, Metod Jurhar iz Kopra, Gašper Tratnik iz Primorja in Florijan Raduha iz Mure), kar polovica pa branilcev (Maj Mittendorfer iz Kopra, Nemanja Jakšić iz Brava, Gašper Tratnik iz Primorja in Gaber Dobrovoljc iz Radomelj).
55 – Letos bo zimski premor trajal 55 dni, kar sicer ni izstopajoče. Bolj izstopa, da se je prvenstvo končalo »že« 1. decembra, nadaljevalo pa okvirno že 1. februarja.
Prva liga Telemach z nizom, kot ga v Evropi nima nihče
228 – Na 90 tekmah je padlo doslej 228 golov oziroma 2,53 na tekmo. To je, žal, kar skromno povprečje. Če bi tako ostalo na koncu, bi to bilo enako sezoni 2014/15, le tri pa so imele manj (najmanj 2,34 gola na tekmo v koronski 2019/20, največ pa 3,1 v 1999/2000).
2015 – Ni zaman spomniti na lestvico 2015. Zakaj? Sezona 2014/15, torej pred desetletjem, je zadnja, ko se je v 1. SNL ubranilo naslov, kar je tedaj uspelo Mariboru. Odtlej tega ni ponovila nobena ekipa, saj smo vsakič dobili drugega/novega prvaka. Še več, pod okriljem Uefe je to, kot so izpostavili na MMC, najdaljši tak niz. So pa v Albaniji zato dobili od 2016 kar šest različnih prvakov, v Sloveniji so bili taki štirje različni klubi.
9.845 – Gledalcev se je zbralo na derbiju v Stožicah, le malenkost več kot v Ljudskem vrtu (9.650). Povprečni obisk je zaenkrat v ligi pri 1.414 na tekmo, kar bi sezono na koncu uvrstilo med peterico najbolj gledanih. Na vrhu v povprečju je Maribor (3.714), sledijo Olimpija (2.633), Mura (2.100), Celje (1.627) in potem že Nafta (1.100). Vsi ostali imajo pod tisoč gledalcev na tekmo.