Abrahamovci v 2025 bodo Osterc, Knavs, Drobne, »tridesetka« čaka Doffa, Vukliševića, Jakšića... | Novice | Navijaška cona

Gol, vreden takega nadimka in tistega mundiala. Branilska suverenost, vredna mita. Trener, ki je nekdaj strašil na drugi polovici igrišča. Trije »abrahamovci« v 2025.

Abrahamovci v 2025 bodo Osterc, Knavs, Drobne, »tridesetka« čaka Doffa, Vukliševića, Jakšića...
Gol, vreden takega nadimka in tistega mundiala. Branilska suverenost, vredna mita. Trener, ki je nekdaj strašil na drugi polovici igrišča. Trije »abrahamovci« v 2025.

Leto 2025 bo, kot vsako, prineslo seveda tudi kar nekaj osebnih jubilejev. Takih, ki so pustili pečat v slovenskem nogometu. In, kakopak, tudi v Prvi ligi Telemach. Iz zlate generacije bosta abrahamovca postala dva zelo vidna člana in še dva, ki sta bila zraven občasno, a sta pustila viden pečat tudi v 1. SNL. Abrahama bo upihnil tudi nekdaj profiliran strelec, zdaj pa trener že tretjega prvoligaša, znan po robustni taktiki. In nepopustljivosti.

Šestdeset let bo dočakal unikatni Gregor Židan, ki je seveda imel transparent v Ljudskem vrtu za svojo zvestobo, zaigral pa za kar dve reprezentanci, medtem ko bo kar nekaj vidnih članov zadnjih let starih 30 let. Ja, tudi Petar Stojanović in Luka Zahović. V Prvi ligi Telemach pa bo novih, a aktivnih tridesetletnikov le peščica.


 

Milan »van« Osterc: bil je kralj strelcev pri 34 letih

Abrahama bo 4. julija 2025 slavil Milan Osterc. Popularni Jagoda je s 106. goli v 1. SNL skupaj z Rokom Kronavetrom peti najboljši strelec v zgodovini lige, v kateri je bil kralj strelcev v sezoni 2009/10, ko je sicer branil barve Gorice. In bil star 34 let. In »podrl« rekord Klitona Bozga, ki je bil malenkost »mlajši«, ko je bil kralj strelcev v 2004/05.

Osterc je v 1. SNL zaigral na kar 276 tekmah, seveda pa je nabral tudi 44 nastopov in 8 golov za slovensko reprezentanco. In zabil tisti gol Romuniji za Bežigradom na poti do mundiala. Ko je »želel le podat«, sladokusce pa spomnil na gol Marca van Bastna. Milan Osterc prihaja iz Prekmurja, nase je opozoril kot prvi strelec 2. SNL v dresu Veržeja (1993/94) in odšel v Beltince (1994-1996), nakar ga je zvabila Gorica (1996-98). Po prvi tuji izkušnji pri španskem drugoligašu Hercules Alicante (1998/99) se je vrnil v domovino in zaigral v drugi polovici sezone 1999/2000 za Olimpijo, pokazal več kot dovolj in odšel v Hapoel Tel Aviv, kjer je v pokalu Uefa zabil kar sedem golov v 2001/02. Dovolj, da je okusil eno od najmočnejših lig, ko je odšel v Le Havre, toda v prvi francoski ligi se ni naigral, bolje mu je šlo potem v Turčiji (Bursaspor, Malatyaspor), preizkusil se je še na Cipru (Larnaca) in Avstriji (LASK), preden je še izredno razpoložen prišel naposled domov. Najprej v Gorico in nato še v Koper, kjer je bil v izjemni formi, ko gre za gole. Kariero je končal leta 2012, zdaj živi precej mirno življenje na Primorskem.

 

Aleksander Knavs: (p)tič posebne sorte

Petdesetko bo imel 5. decembra tudi Aleksander Knavs. Branilec, rojen sicer v Mariboru, je zbral 70 tekem in 5 golov od leta 1993 do 1997 v dresu Olimpije, s katero je v uvodnih dveh sezonah, ko se je prebijal skozi konkurenco, osvojil dva naslova prvaka.

Za A reprezentanco je od 1998 do 2006 zbral kar 65 tekem, zabil pa tri gole. In bil res omara od branilca. Po dolgem času je nedavno prekinil medijski molk, zdaj živi v Sloveniji, vmes je bil dolgo tudi na Portugalskem, sicer pa je v karieri nosil dres Tirola, s katerim je osvojil dva naslova avstrijskega prvaka, Kaiserslauterna, s katerim je bil v finalu nemškega pokala, Bochuma in Salzburga.

 

Oskar Drobne: na igrišču »na gol«, ob igrišču »pred gol«

Med prvimi abrahamovci v 2025 bo Oskar Drobne (6. februar 1975). Seveda od jeseni aktualni trener Mure, ki je vodil v 1. SNL že Aluminij in Rogaško. S Slatinčani je kakopak osvojil poleti tudi pokalni naslov kljub težavam, ki so klub pahnile iz prve lige. Drobne je s Šenturjem kot prvi strelec 2. SNL prepričal Maribor, kjer je že na svoji peti in šesti tekmi v 1996/97 zabil zaporedna hat-tricka. Z vijoličastimi je osvojil prva dva naslova, šel v 1998/99 v St. Pauli, a se v drugi nemški ligi ni naigral, zato se je vrnil najprej v Gorico, ki pa so ga posodile v Domžale.



 

Namesto za vrtnice je zabijal za ravbarje 25 tekem in 23 golov, le gol manj od Klitona Bozga! Ni čudno, da ga je nato zvabil Varteks za dve sezoni. Za 2002/03 se je vrnil domov, oblekel dres Dravograda (23 tekem, 12 golov), šel nato za kratko epizodo na Ciper k Doxi Katokopii, a se je dokončno odločil za domovino. Najprej za Domžale, nato Celje in za konec za Koper, kjer je v sezoni 2005/06 zabil na 31 tekmah kar 18 golov in bil tretji strelec lige. Drobne je na 187 tekmah v 1. SNL zabil kar 87 golov.

 

Spasoje Bulajić: zvesti branilec

Spasoje Bulajić (25. november 1975) je seveda začel kariero pri velenjskem Rudarju in še pred polnoletnostjo igral za prvo ekipo knapov v sezoni 1992/93. Kmalu se je prebil do prve ekipe, status obdržal v drugi sezoni. To mu je ponudilo preboj do prvakinje Olimpije, a je zaigral za zmaje le enkrat v prvem delu 1994/95, zato je prestopil v Celje za poldrugo sezono, nakar je prišla ponudba Maribora za 1996/97. Z vijoličastimi je seveda osvojil prvi naslov in nato še drugega, tako da se je leta 1998 že spomladi kot član Maribora prebil do reprezentance. In ostal njen precej suveren del: skupaj 27 nastopov od leta 1998 pa vse do 2004.

Srečko Katanec mu je sicer odmerjal občasne minute, vidnejšo vlogo je dobil v kvalifikacijah za SP 2002, nakar je na mundialu vstopil proti Južni Afriki in začel proti Paragvaju. Iz Maribora je leta 1998 odšel v Köln in Mainz, kjer ga je treniral Jürgen Klopp. V sezoni 2004/05 se je vrnil v domovino, ko je nosil dres Mure, ki pa je usahnila ob koncu leta, zato je odšel še na Ciper (AEL Limassol in AEP Pafos), kariero pa končal v Celju v sezoni 2008/09, ko je zaigral še sedemkrat. Skupaj je v 1. SNL zaigral na 187 tekmah in zabil 7 golov. Kasneje je bil tako športni direktor Celja kot vodja nogometne šole, še prej pomočnik trenerja pri Rudarju in športni direktor. Zdaj je vodja nogometne šole v Celju.

 

Senad Tiganj: tisti Jeseničan, ki je raje zabijal z žogo

Senad Tiganj (28. avgust 1975) je odraščal na Jesenicah in se v hokejskem mestu dobro prebijal. Vse do Ljubljane, kjer je opozoril nase v 1. SNL že rosno mlad pri Svobodi, odšel v Avstrijo, prišel v Korotan za kar tri sezne, prestopil v Muro, šel v Izrael ter nato pristal pri Olimpiji leta 2001 in zabeležil dve zelo prodorni sezoni.

Vse do reprezentance, za katero je zbral štiri nastope, zabil na debiju v kvalifikacijah ob zmagi nad Ferskimi otoki ter zaigral na svetovnem prvenstvu 2002 na zadnji tekmi proti Paragvaju. Le šest igralcev je zaigralo do Eura 2024 na velikih tekmovanjih kot aktualni igralci v 1. SNL. Tiganj je v 1. SNL igral še za Ljubljano, Dravo in Olimpijo Ljubljano, skupaj pa je na 159 tekmah zabil kar 52 golov. Kariero je končal v Črnučah v sezoni 2018/19.

 

Šestdesetka »mariborske osmice« iz Ljubljane

Zgodba Gregorja Židana (5. oktober 1965) je takšna, da je najbrž pogosto odgovor na kvizih, ki postavljajo še posebej zapletena vprašanja. Ljubljančan je kakopak izstopal pri domači Olimpiji do leta 1990, ko je prestopil v zagrebški Dinamo in oktobra 1990 zaigral tudi na neuradni tekmi za hrvaško reprezentanco proti ZDA. Z novim letom 1993 je nato prišel v Maribor, ki ga je zelo cenil, mu redno namenjal tudi transparent »Super Židan«, sam pa je to vračal z izjemno zvestobo, saj je za Maribor igral neprekinjeno do 2001, nato je odšel v 2002/03 najprej k Vrhniki v 3. SNL in nato k Livarju v 2. SNL.

V 1. SNL je zbral kar 236 tekem in zabil 28 golov, le sedem igralcev je zbralo več tekem za Maribor (skupaj kar 309 tekem).  Vrhniki je kariero končal v Livarju Za slovensko reprezentanco je zbral 30 nastopov, kasneje pa je bil tudi poslanec 8. državnega zbora, najprej kot poslanec SMC, nato po prestopu pa SD.

 

»Mladi tridesetletniki«: Doffo, Jakšić, Vuklišević

V letu 2025 bosta tridesetletnika postala Petar Stojanović in Luka Zahović, ki sta seveda pisala uspešno zgodbo v Mariboru, pri čemer je bil Zahović dvakrat prvi strelec lige. Med aktualnimi igralci bodo 30 let, kar je že kar zavidljiva starost, med drugim stari borec sredine Agustin Doffo (Olimpija), steber obrambe Damjan Vuklišević (Celje), legionar Nemanja Jakšić (Bravo)...



EKSKLUZIVNO
5 dni nazaj
Zima 2025: k(d)aj se bo zgodilo?
»Spomladanski« del se še nikdar ni začel tako zgodaj. Očitno že na zadnji januarski dan. Kdaj se bodo ekipe zbrale, od kdaj do...
EKSKLUZIVNO
23. december 2024
25 za 2025: uf, kaj vse nas čaka po že itak...
Bo Prva liga Telemach še naprej rekorder v Evropi po »neobranitvi« naslova? Kako zapletena bo bitka za Evropo? Bomo videli najbolj...