Vijol'čni. Maribor vijolični. Zeleno-beli, kričijo navijači Olimpije. Čarno-bejli je nadimek Mure. Rumena družina prihaja iz Domžal. Plavi je vzdevek za Nafto. Bravo nosi rumene drese, prav tako Koper, enako velja s črno kombinacijo za Radomlje. Modra je zdaj primarna barva Celja, ki ima seveda tudi rumene odtenke. Kot jih ima vsake toliko Maribor. Kje je potem ena najbolj pogostih in uspešnih brav v nogometnem svetu? Kje je – rdeča? Imajo jo, v kombinaciji s črno, pri Primorju. Prav rdečih? Teh pa v Prvi ligi Telemach zdaj ni. Pa tudi v preteklosti? Sila, sila redki.
Rdeča barva povsod, le pri nas ne
Rdeča je najbolj uspešna v Angliji, kar gre izdatno na rovaš Liverpoola (z vzdevkom reds) in Manchester United (rdeči vragi), pa tudi v naši nekdanji skupni državi (Crvena zvezda) in še marsikje. Rdeča je najbolj uspešna na evropskih prvenstvih, Španci so zdaj rdečim prinesli že skupno sedmi naslov. Zelo uspešna je tudi tradicionalno modra barva, ki ima, če dodamo argentinsko modro-belo in urugvajsko sinje modro, kar dvanajst naslovov.
Pa pri nas? Izstopa seveda vijoličasta, ko gre za število naslovov, saj jih ima Maribor kar šestnajst. Ampak še bolj pa najbrž dejstvo, da rdeče res praktično ni. Noben klub še ni osvojil državnega naslova niti z odtenki rdeče. Najbližje je prišlo Primorje, ki je bilo tik pod vrhom dvakrat (1997, 2002), ampak tudi Primorje nosi rdeče-črno kombinacijo. Ne zares rdečo. Ajdovci so letos edini z rdečimi odtenki, potem ko so pred njimi to barvo nosili pri Aluminiju in Tabor Sežani. Aluminij, ki je bil dvakrat finalist pokala, z belimi vzorci, Tabor pa z belimi ali črnimi. Rdeče odtenke je imel tudi ljubljanski Interblock, ki je osvojil kakopak dva pokala, v ligi pa ni bil blizu vrha,z rdečo kombinacijo pa sta se, če nas spomin ne vara, borila v začetkih lige tako ljubljanska Slovan kot Svoboda. In to je, bolj ali manj, to.
Maribor po vzoru Fiorentine, prej črno-bela kombinacija
Z naskokom najbolj uspešna je seveda – vijolična. Ali, kot ji rečejo tam, kjer jo nosijo: vijol'čna. Maribor od ustanovitve leta 1960 nosi vijolično barvo, ki je bila sprva v kombinaciji z belo, kasneje pa tudi z rumeno. Od kod vijolična? Znano je, da je Oto Blaznik. Bil je prvi kapetan Maribora, nekega dne leta 1960 pa je ob nakupu časnika La Gazzetta dello Sport videl na naslovnici moštvo Fiorentine.
»Kot kapetan moštva sem na seji upravnega odbora predlagal, da spremenimo barvo dresa. Pol članov je bilo za spremembo, pol ne. A takrat me je podprl tehnični vodja, ki je igral tudi v dunajski Austrii, ki je imel vijoličasti dres, in odločitev je bila sprejeta,« je razlagal kasneje Blaznik. Mimogrede, Maribor je pred tem kot Branik pred ustanovitvijo novega kluba nosil črno-bele drese, kar je bila tudi vmes dolgo barva Olimpije, ki je sicer menjala kar nekaj barv in imen.
Gorica + Celje, Domžale + Koper
Po barvi je nato na večni lestvici državnih prvakov na drugem mestu zelena – v kombinaciji z belo. Gre seveda za naslove Olimpije. Prve štiri je osvojila ob nastanku nove lige, preostale tri pa po nastanku novega kluba. Kluba, ki si nato delita barve pri uspehih, sta Gorica s kar štirimi naslovi in Celje z dvema. Goričani, ki nosijo tudi vzdevek vrtnice, so seveda »plavo-beli«, Celjani, znani tudi seveda kot grofje, pa tudi kot »rumeno-modri«. Gorica ima ponosne štiri naslove, po tistem prvem (1995/96) je nanizala tri zapored (2004-07), četudi zdaj že od 2017 ni več zaporedni prvoligaš in se skuša spet vrniti v prvo ligo.- Celjani pa so edini ob Mariboru, ki iz lige niso nikoli izpadli, letos pa branijo svoj drugi naslov po tistem uvodnem koronskem v 2019/20.
Rumena je zdaj v ligi najbolj popularna, premore pa tri naslove z dvema kluboma, ki pa so vse bolj in bolj oddaljeni. Še preden je bila rumena družina, so bili ravbarji, nato pa z barvo dresov in dvema zaporednima naslovoma (2006/07, 2007/08) postali rumena družina in dolgo klub, ki se je spogledoval z Evropo. Tretji rumeni naslov pa je seveda tisti, ki pripada Kopru iz 2009/10. Ostane pa seveda le še čarno-bejla, ko je Ante Šimundža z Muro v zadnjem krogu priboril naslov Muri in prinesel lovoriko na Fazanerijo.
Skoraj polovica lige zdaj nosi rumeno
Med deseterico aktualnih prvoligašev je najbolj popularna rumena barva. Neobičajno? Še kar. Pustimo Brazilijo, ki seveda izstopa z rumeno barvo, toda rumena je dokaj redka barva v nogometnem svetu. Vsekakor pa ne tako prevladujoča, v bistvu prav zavoljo tega izstopata denimo Borussia Dortmund ali Villarreal.
Pri nas pa je disproporcionalno popularna. Domžale jo nosijo že v nadimku – rumena družina -, ob črni kombinaciji jo nosijo tudi njihovi občinski tekmeci Radomlje. Rumena se drži kanarčkov iz Kopra, enako velja tudi za Bravo, ki vse bolj prodira po lestvici uspehov v zgodovini slovenskega nogometa. Torej kar četverica klubov ima primarno tako ali drugače v dresu rumeno barvo, zato so njihovi medsebojni obračuni pogosto precej »nenavadni«, kadar jih gledamo v alternativnih, gostujočih dresih.
In od kod toliko rumene? Če bi ugibali, bi rekli, da zavoljo občinskih grbov. Rumeno klasje imajo Domžale, kamor spadajo tudi Radomlje, Koper ima rumeno sonce, tri rumene zvezde ima seveda grb v Celju, rumeno sonce je nenazadnje celo v grbu Murske Sobote.
Aktualna sestava
4 – Rumena (Domžale, Koper, Bravo, Radomlje)
2 – Modra (Celje, Nafta)
1 – Rdeče-črna (Primorje)
1 – Zelena (Olimpija)
1 – Vijoličasta (Maribor)
1 – Črno-bela (Mura)
